Staff List 2020/21

Leadership Team

Principal

Mr James Jackson-Ware

Vice-Principal

Mrs Sharon McKee

Fiona Brown - Responsible for Care and Welfare

Mary Magee - Assessment / Records of Achievement/Reporting

Subject Leaders

Jeanette Abbott – Geography

Peter Doherty – Music

Paula Butler – English

Mark Butler – Modern Languages

Orla Cox – LLW

Conor Doherty – Physical Education

Bernard Dooher – Technology

Ann McLoughlin - Home Economics, Hospitality, Occupational Studies and Health & Social Care

Catherine Fitzpatrick – History

Rory Hill – Science

Natalie Maguire – Religious Education and CPLD

Johnny McKee – Art and Design

Victoria McVeigh – Drama

Kathryn Morrow - Mathematics

Teaching Staff

Breege Conlon – Art

Teresa Cameron – Essential skills

Marice Cox – CPLD and Spanish

Carol Cranston – English and History

Joanne Fowler – Art and Technology

Bob Kerrigan - Science

Barbara Mason - Mathematics

Esther Ferreira – Home Economics, Hospitality, Health & Social Care, Science and Occupational Studies 

Sean Murphy - English

Christopher Donnelly – Teacher of Engage Programme

Learning Assistants

Amanda McGale

Angela Friel

Anna McGrail

Annette Bonner

Antoinette Charlene Smith

Bernadette Lambe

Caoimhin Walmsley

Caroline Reynolds

Claire Johnston

Debbie Dane

Debbie Abbott

Desmond D'Arcy

Eileen Boyle

Evelyn McGuinness

Hannah Corrigan

Hazel Fawcett

Helen Woods

Leanne Tierney

Linda Crawford

Lindsay Hunter

Lucy Elliott

Majella Beacom

Mary Reihill

Nicola McFrederick

Oran Ralph

Sharon Benson

Sonya Bratton

Wendy Crooks

Office Staff

Helen Holleran

Zoe Deacon

- Executive Officer

- Senior Clerical Officer

Una McCarney

Mark Livingstone

Phyllis Maguire

Mark Allen

- Science Technician

- Technology Art/Design Technician

- Home Economics Technician

- Building Supervisor

Cleaning Staff

Rosaleen Rogers

Tom Doherty

Monika Zietek

Valerie Cuthbertson

Lunchtime Supervisors

Tom Doherty

Ethna Doherty

Craig Willis

Francis Hopkins

Areas of Responsibility

Principal

James Jackson-Ware

Senior Leadership Team

Sharon McKee (VP)

Fiona Brown (ST) Responsible for Care and Welfare

Mary Magee (ST) Assessment / Records of Achievement/Reporting

Leader For Year

Year 8

Year 9

Year 10

Year 11

Year 12

Year 13 +14

Marice Cox

Orla Cox

Natalie Maguire

Mark Butler

Sean Murphy

Johnny McKee

Additional Areas of Responsibility

Assessment/Records of Achievement/Reporting

Health and Safety Co-ordinator

Careers/Education Guidance

Learning Support Co-ordinator

Assistant Learning Support Co-ordinator

Timetabling

Literacy Co-ordinator

GCSE Examination Officer

A Level & BTEC Examination Officer

Events Co-ordinator

Mary Magee

John McKee

Jeanette Abbott

Teresa Cameron

Catherine Fitzpatrick

Mary Magee

Victoria McVeigh

Majella Beacom

Zoe Deacon

Sean Murphy

ERNE

INTEGRATED
COLLEGE